Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

Barometr WHC październik/listopad 2014. 13 lat w kolejce.

Życzymy zdrowia !

Życzymy zdrowia! Barometr WHC

Już za 3 tygodnie, wejdą w życie przepisy z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego. Tymczasem kolejki w ochronie zdrowia rosną. Czy od Nowego Roku sytuacja polskich pacjentów ulegnie poprawie? Fundacja WHC prezentuje 10 najdłuższych kolejek w ochronie zdrowia odnotowanych w ostatnim kwartale 2014 r.

 Zgodnie z aktualnym raportem Fundacji Watch Health Care (Barometr WHC), który ukazuje zmiany w dostępie do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Średni czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia zdrowotnego wynosi w Polsce ok. 2,9 miesiąca (stan na X/XI 2014 r.), na wizytę u specjalisty poczekamy średnio 2,5 mies., natomiast na badanie diagnostyczne 2,1 mies. Obecnie w polskim systemie opieki zdrowotnej brak jest dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na poważne ograniczenia zdrowotne. Poniżej prezentujemy 10 rekordowych średnich kolejek odnotowanych na przełomie października i listopada 2014 r. w jakich oczekują polscy pacjenci (w mies.):

Miejsce 1: endoprotezoplastyka stawu kolanowego – przypadek stabilny – 44,9

Miejsce 2: endoprotezoplastyka stawu kolanowego – przypadek pilny – 30,2

Miejsce 3: zabieg usunięcia zaćmy – 27,5

Miejsce 4: endoprotezoplastyka stawu biodrowego – 22,5

Miejsce 5: leczenie aparatem ortodontycznym – 22

Miejsce 6: odbarczenie kręgosłupa – 19,6

Miejsce 7: zabieg rekonstrukcji kosteczek słuchowych (ossikuloplastyka) 19,3

Miejsce 8: operacja usunięcia perlaka – 14

Miejsce 9: zabieg usunięcia żyły (flebektomia) – 12,7

Miejsce 10: wizyta u ortodonty – 12

 W dalszym ciągu poważnym problemem ochrony zdrowia pozostaje etapowość leczenia. Pacjenci odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje zwiększenie czasu leczenia. Nie należy jednak zapominać, że długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii, jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia. W przypadku niechlubnego rekordzisty, endoprotezoplastyki stawu kolanowego, pacjent od momentu rozpoznania do rozpoczęcia leczenia operacyjnego poczeka średnio ponad 4 lata. Warto zaznaczyć iż istnieją placówki, w których czas oczekiwania na  ten zabieg sięga roku …2027 r. Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem operacji ma negatywne skutki, z czasem bowiem deformacja stawu i okolicznych tkanek staje się coraz większa, co ostatecznie prowadzi do nieodwracalnych zmian.

 Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych, znajdą państwo na pod adresem: www.korektorzdrowia.pl/barometr

« wszystkie aktualności

Facebook