Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

Kolejki do lekarzy rodzinnych. Efekt Pakietu Onkologicznego?

Kolejki do lekarzy rodzinnych nową zmorą pacjenta?

Fundacja Watch Health Care, której celem jest wskazywanie obszarów nierówności w zakresie dostępu do świadczeń medycznych, wnikliwie obserwuje już od kilku lat problem kolejek w polskiej służbie zdrowia. Cykliczne projekty takie jak Barometr WHC, oraz Onkobarometr WHC, przekazują rzetelną i prawdziwą informację dotycząca czasów oczekiwania na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne z perspektywy osoby najbardziej nimi dotkniętej – pacjenta. Tym razem, pierwszy raz w historii naszych raportów, pod naporem sygnałów o wydłużeniu się kolejek do lekarzy rodzinnych, przeanalizowaliśmy dostępność do lekarzy POZ.

Wg danych WHC zebranych z wybranych losowo placówek, stan kolejek do lekarzy POZ za okres 23-25.02.2015, wygląda następująco:

  • Miasta wojewódzkie 0,12 mies. (3-4 dni)
  • Średnia dla polski 0,07 mies. (2 dni)
  • Średnia dla miast nie wojewódzkich 0,06 mies. (ok. 2 dni)

Reasumując, aktualnie pacjent musi średnio poczekać ok. 2 dni na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Jednocześnie warto zaznaczyć iż pomimo, wydawało by się niskiej średniej, zdarzają się placówki gdzie na wizytę należny czekać prawie tydzień! Dotyczy to głównie miast wojewódzkich (rekordowym wynikiem wśród pozyskanych, była placówka z Zielonej Góry w której przekazano nam, iż na wizytę poczekamy aż 10 dni).  

kolejki do lekarzy rodzinnych.Kolejki do lekarzy rodzinnych wg Jacka Siwca, Wiceprezesa Fundacji WHC, wydłużyły się po wejściu w życie pakietu do kilku dni, z czym wcześniej nie było problemu. Na tą niespotykaną do tej pory sytuację, wpływ również mogły mieć nowe przepisy, które wraz z pakietem weszły w życie z początkiem bieżącego roku. Otóż, oprócz poszerzonego katalogu diagnostycznego, dodatkowej biurokracji, odsyłaniu pacjentów od lekarzy specjalistów, do lekarzy pierwszego kontaktu w celu wystawienia karty DiLO, również nowością jest obowiązek wystawiania skierowania do dermatologa i okulisty. Efektem zmian, jakie wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, są rosnące długie kolejki do lekarzy rodzinnych.

Źródło: Fundacja WHC

http://wpolityce.pl/polityka/237025-lekarze-pakiet-onkologiczny-to-nieudany-eksperyment-ze-wzgledu-na-dobro-pacjentow-nalezy-go-jak-najszybciej-zakonczyc

 

 

« wszystkie aktualności

Facebook