Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

NAJNOWSZA KONTROLA PAKIETU ONKOLOGICZNEGO

Od zniesienia limitów w onkologii 1 stycznia 2015 r. wystawiono polskim pacjentom ok. 187 tys. „zielonych kart”, skracających kolejkę do leczenia onkologicznego. Zdaniem ekspertów sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce uległa znacznej poprawie. Niestety Polska nadal zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem jakości opieki onkologicznej, o czym świadczy późne rozpoznawanie chorób nowotworowych.

Fundacja WHC, która na bieżąco monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, ponownie sprawdziła wpływ ministerialnego pakietu onkologicznego na obecną sytuację polskich pacjentów. Zgodnie z najnowszym Onkobarometrem WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 4 i pół tygodnia (stan na wrzesień 2015). W stosunku do początku roku, gdy pakiet onkologiczny został wprowadzony, średni czas oczekiwania wydłużył się zaledwie o kilka dni. Obserwujemy więc wyraźną stagnację w dlugości kolejek.

Onkobarometr WHC przedstawia analizę kolejek w 5 dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna. Raport przedstawia również etapowość leczenia, czyli drogę, jaką zwykle pokonują pacjenci z białaczką oraz nowotworami płuc, prostaty i piersi (od momentu wizyty u lekarza POZ, do momentu wykonania leczenia operacyjnego).

Analiza etapowości leczenia dokonana przez Fundację WHC wykazuje, że Minister Zdrowia częściowo osiągnął zapowiadany efekt skrócenia kolejek poniżej 9 tygodni, od momentu podejrzenia choroby nowotworowej do czasu wdrożenia leczenia. Niestety brak tzw. Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO) może być przyczyną znacznego wydłużenia czasu oczekiwania. Zgodnie z danymi Fundacji WHC, pacjenci bez kart DILO, na leczenie operacyjne raka stercza, mogą czekać nawet 5-krotnie dłużej (11 miesięcy) niż pacjenci posiadający zieloną kartę.

Etapowość leczenia, która wydłuża czas oczekiwania na udzielenie świadczenia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów w Polsce – mówi dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. Chcemy wierzyć, że osiągnięty przez Ministerstwo Zdrowia efekt będzie trwały i wkrótce stanie się normą, obejmując również pacjentów bez karty DiLO – dodaje dr Łanda.

W tygodniu Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi (15. X. 2015 r.) zwracamy szczególną uwagę na fakt, że dla chorych z nowotworem czas ma ogromne znaczenie i może być decydującym czynnikiem w skuteczności i powodzeniu terapii. Dlatego Fundacja WHC nadal będzie monitorować kolejki oraz średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami najnowszego Onkobarometru WHC, który dostępny jest pod poniższym linkiem http://www.korektorzdrowia.pl/onkobarometr/

Biuro Prasowe Fundacji WHC
504 741 313

« wszystkie aktualności

Facebook