Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

NIEZDROWE KOLEJKI W „SŁUŻBIE ZDROWIA”

Zgodnie z Barometrem Fundacji WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne od wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie. Aktualnie czas oczekiwania wynosi 2,9 mies. Pomimo licznych obietnic ze strony decydentów, kolejki nie uległy skróceniu, a negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się.

 

Świadczenia na które Polacy oczekują najdłużej to endoprotezoplastyka stawu biodrowego (ok 3,5 roku) oraz operacja usunięcia zaćmy (ok 2 lat). W chwili obecnej ponad 0,5 mln pacjentów oczekuje w Polsce na operację usunięcia zaćmy.  Jak pokazuje najnowszy Barometr WHC (stan na październik/listopad 2016 r.), czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi średnio 23,5 miesiąca. Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem tego zabiegu znacznie pogarsza jakość życia pacjenta, może prowadzić również do nieodwracalnych skutków w postaci trwałej utraty wzroku.

 

Zdesperowani pacjenci coraz częściej szukają sposobów na ominięcie kolejek: migrują pomiędzy województwami, leczą się prywatnie bądź wybierają leczenie za granicą, korzystając z możliwości jakie daje im tzw. „Dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej”. Zgodnie z założeniami „dyrektywy” pacjent ma prawo skorzystać ze świadczeń za granicą (na terenie UE), a następnie ubiegać się o zwrot kosztów od NFZ. Kraje w których Polacy najczęściej leczą zaćmę to Czechy i Niemcy.

 

W 2015 roku złożono 4872 wniosków o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych, które udzielane były na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej, na łączną kwotę 17 741 922, 46 zł. Najczęściej udzielanym świadczeniem za które NFZ dokonał w 2015 roku zwrotu kosztów, były operacje usunięcia zaćmy – dotyczyło ich 3133 wniosków o zwrot kosztów, na ogólną liczbę 4 872 wniosków (więcej o leczeniu zaćmy w Barometrze WHC).

 

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że nie występują realne zagrożenia ze strony opieki transgranicznej dla systemu finansowania opieki zdrowotnej w Polsce – mówi Tomasz Pęcherz, Prezes Fundacji Watch Health Care. Liczba pacjentów leczonych za granicą mogłaby być znacznie większa, ale Polaków nie stać aby założyć za leczenie z własnej kieszeni – dodaje Pęcherz

 

Innym sposobem na ominięcie kolejki jest znalezienie ośrodka, gdzie czas oczekiwania jest najkrótszy. W najnowszym Barometrze przedstawiamy dostępność do leczenia zaćmy, z podziałem na województwa. Najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w województwach: opolskim – średnio 41,9 (mies.), śląskim (31,6 mies.) i warmińsko-mazurskim (28,8 mies.). Według danych WHC najkrócej na zabieg oczekuje się w województwie podkarpackim (11,4 mies.) oraz w województwie kujawsko-pomorskim (12,4 mies.).

 

Oprócz długich kolejek do operacji zaćmy i endoprotezoplastyki, problemem nadal pozostaje dostęp do lekarzy specjalistów. Średni czas oczekiwania wynosi 2,5 miesiąca. Jednak  w przypadku niektórych specjalności kolejki są drastycznie dłuższe: endokrynolog (9,2 mies.); ortodonta (7,7 mies.); angiolog (7,1 mies.); urolog (5,3 mies.); neurochirurg (5,2 mies.); urolog dziecięcy (4,8 mies.); kardiolog (4,1 mies.); immunolog (4 mies.); chirurg plastyczny (3,8 mies.); chirurg naczyniowy (3,4 mies.);

 

Zgodnie z raportem, nie ma obecnie dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by bariery dostępu do świadczeń zdrowotnych. Od momentu rozpoczęcia monitorowania kolejek przez WHC, płatnik publiczny w dalszym ciągu nie zapewnia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

 

Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych, znajdą państwo pod adresem: www.korektorzdrowia.pl/barometr

 

Biuro prasowe Fundacji WHC

sekretariat@korektorzdrowia.pl

504 741 313

« wszystkie aktualności

Facebook