Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

Od dziś na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Dyrektywa w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej

Dyrektywa w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje na terenie Unii Europejskiej od dnia 25 października 2013 r. niezależnie od tego, czy państwa członkowskie zdążyły ją formalnie wdrożyć na swoim terenie czy też nie i stwarza realną szansę na poprawę dostępności do leczenia.

Do tej pory Polacy nie leczyli się często za granicą, gdyż musieliby pokrywać 100% kosztów leczenia z własnej kieszeni. Dzięki wprowadzeniu dyrektywy, pacjenci będą uprawnieni do korzystania z systemu opieki zdrowotnej w innym kraju UE, a wysokość refundacji, którą uzyskają w kraju ojczystym będzie równa kwocie wyceny świadczenia jaka tam obowiązuje. Polak więc będzie mógł się leczyć za granicą, a NFZ będzie musiał mu zwrócić taką kwotę, jaka jest refundowana w Polsce za to świadczenie.

Obecnie, nie ma w Polsce dziedziny medycyny, w której pacjenci nie napotkaliby na ograniczenia dostępu w postaci kolejek do ważnych świadczeń zdrowotnych. Dla przykładu średni czas oczekiwania na endoprotezoplastykę stawu biodrowego wynosił w czerwcu 2013 r. prawie 2,5 roku (28,9 mies.), a na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w trybie pilnym prawie 20 miesięcy ( www.barometrwhc.pl ). Bardzo długi czas oczekiwania na niektóre świadczenia z pewnością spowoduje wysoki popyt na korzystanie z opieki w innych krajach UE!

 

Zachęcamy do zapoznania się z załączoną informacją prasową:

Informacja prasowa – Konsekwencje wprowadzenia dyrektywy transgranicznej WHC_24_10_2013 

« wszystkie aktualności

Facebook