Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

ONKOLOGICZNY PO-PIS?

Czy zapowiadana przez Ministra Zdrowia likwidacja „OCHRONY ZDROWIA” oraz utworzenie w jej miejsce „SŁUŻBY ZDROWIA” spowoduje skrócenie kolejek do świadczeń onkologicznych? Od zniesienia limitów w onkologii minął rok. W tym czasie wystawiono polskim pacjentom ponad 220 tys. „zielonych kart”, skracających kolejkę do leczenia onkologicznego poniżej 9 tygodni. W najnowszym raporcie Fundacja WHC przedstawia analizę zmian w dostępie do gwarantowanych świadczeń onkologicznych. Nowością w raporcie jest zestawienie dostępności do lekarza onkologa, radioterapii a także badań PET-CT z podziałem na województwa.

Zgodnie z danymi OnkoBarometru, średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne dla pacjentów posiadających „zieloną kartę” Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) wyniósł w styczniu 2,2 tygodnia. Tymczasem chorzy nieposiadający DiLO musieli czekać dwukrotnie dłużej. Realny czas terapii jest jednak znacznie dłuższy, ponieważ zwykle proces leczenia obejmuje szereg zaplanowanych świadczeń.

Problemem onkologii nadal pozostaje etapowość leczenia, która znacznie wydłuża czas oczekiwania na udzielenie świadczenia i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Uwzględniając etapowość diagnostyki i leczenia, pacjenci bez karty DiLO mogą oczekiwać nawet:
· 6 mies. na operację oszczędzającą pierś z wykonaniem tomografii komputerowej
· 7,3 mies. na wykonanie prostatektomii radykalnej
· 9,9 mies. od podejrzenia białaczki do rozpoczęcia terapii imatinibem

Najdłuższe kolejki występują obecnie w dziedzinie chirurgii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii – gdzie pacjenci bez karty DiLO muszą oczekiwać na wykonanie świadczenia ponad 6 tygodni. Świadczenia na które w styczniu 2016 r. oczekiwano najdłużej, to: zabieg rekonstrukcji piersi – ok 26 tyg. oraz rezonans magnetyczny mózgu (MRI) ok 25 tyg.

Zapadalność na nowotwory zwiększa się z każdym rokiem. Zgodnie z przewidywaniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego liczba nowych zachorowań w 2020 r. może sięgnąć nawet 180 tys. Onkolodzy alarmują, że w ciągu najbliższych 10-15 lat nastąpi podwojenie liczby chorych na raka.

Zdaniem dr Janusza Medera, prezesa Polskiej Unii Onkologii, kolejnym wyzwaniem są: wyniki leczenia nowotworów, które w Polsce są znacząco gorsze niż w krajach Europy Zachodniej, a także ograniczenie w pakiecie onkologicznym, jakim jest możliwości wystawiania zielonych kart tylko przez ograniczoną grupę lekarzy. „Trzeba zachować czujność onkologiczną u lekarzy wszystkich specjalności, niezależnie od tego gdzie pojawi się pacjent” – podkreśla dr Meder, i dodaje, że „to konieczny do zmiany element pakietu onkologicznego, aby kartę DiLO u pacjenta z podejrzeniem nowotworu mógł wystawiać każdy lekarz”.

Onkobarometr WHC przedstawia analizę kolejek w 5 dziedzinach medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna. Raport przedstawia również etapowość leczenia, czyli drogę, jaką zwykle pokonują pacjenci z białaczką oraz nowotworami płuc, prostaty i piersi (od momentu wizyty u lekarza POZ, do momentu wykonania leczenia operacyjnego).

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami najnowszego Onkobarometru WHC, który dostępny jest pod poniższym linkiem: OnkoBarometr 6/1/02/2016

Biuro Prasowe Fundacji WHC
504 741 313

« wszystkie aktualności

Facebook