Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

ROCZNY BILANS KOLEJEK W OCHRONIE ZDROWIA

Choroba systemu ochrony zdrowia postępuje, bez względu na kolejne ekipy rządzące. Dowodem jest utrzymujący się negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych, stale monitorowany przez Fundację WHC od pięciu lat. Rok 2015 to rok, w którym od stycznia przeciętny czas oczekiwania nie spadł poniżej 11 tygodni.
Zgodnie z najnowszym, grudniowym BAROMETREM WHC średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.
Do rekordowych przypadków monitorowanych świadczeń należą m.in. czas oczekiwania na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego (przypadek stabilny) w jednej z podkarpackich placówek na luty 2029 r. (13 lat) czy wyznaczenie wizyty u ortopedy za 1,5 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją.

Obecnie najdłużej pacjent w Polsce czeka do:
Miejsce 1: ortodonty (9,7 mies.)
Miejsce 2: endokrynologa (7,7 mies.)
Miejsce 3: angiologa (7,1 mies.)
Miejsce 4: neurochirurga (4,8 mies.)
Miejsce 5: hepatologa (4,5 mies.)
Miejsce 6: diabetologa (4,2 mies.)
Miejsce 7: kardiologa (3,9 mies.)
Miejsce 8: nefrologa (3,7 mies.)
Miejsce 9: chirurga plastycznego (3,7 mies.)
Miejsce 10: kardiologa dziecięcego (3,4 mies.)
(na podstawie danych zebranych przez WHC w październiku i listopadzie 2015 r.)

Istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent napotyka na ograniczenia na każdym etapie: konsultacji specjalistycznej, diagnostyki, przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów czy operacji oraz wieńczących proces leczenia świadczeniach rehabilitacyjnych.
Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia, zaś długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia.
Publikując Barometr, pokazując skalę problemu z dostępem do świadczeń, chcemy zachęcić polityków i decydentów do podjęcia realnych i skutecznych działań naprawczych oraz do zaprzestania składania społeczeństwu obietnic bez pokrycia – mówi Jacek Siwiec, wiceprezes Fundacji WHC.

Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych, znajdą państwo pod
adresem: BarometrWHC_XII.15.FINAL

Biuro prasowe Fundacji WHC
504 741 313

« wszystkie aktualności

Facebook