Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

Aktualne czasy oczekiwania w Onkologii. Pakiet onkologiczny a rzeczywistość.

Minęły 4 miesiące od zaprezentowania w Sejmie przez Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza projektu tzw. „pakietu onkologicznego”. Zgodnie z obietnicami, wprowadzenie pakietu miało poprawić dostępność do świadczeń. Tymczasem według aktualnego OnkoBarometru Fundacji WHC, kolejki dla pacjentów onkologicznych wydłużyły się średnio o 0,2 miesiąca.

Choroby nowotworowe są przyczyną 20% liczby zgonów w Polsce. W samym tylko 2010 roku schorzenia nowotworowe dotknęły około 140,5 tys. mieszkańców Polski. Dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory w Polsce należy do najwyższych w Europie, tymczasem w dalszym ciągu dostęp do opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia. Bariery w postaci kolejek, ograniczające możliwość leczenia pacjentom onkologicznym stanowią poważny problem społeczny, dlatego Fundacja WHC podjęła się prowadzenia monitoringu w onkologii.

Poprzez realizację Barometru Onkologicznego, chcemy sprawdzić, jak zmienia się dostępność do świadczeń
w onkologii –
mówi dr Krzysztof Łanda – Prezes Fundacji WHC. Dzięki temu chcemy poznać odpowiedź na pytanie, czy pakiet onkologiczny, ma realny wpływ na polepszenie dostępu pacjentów onkologicznych do leczenia i czy proponowane przez decydentów rozwiązania są skuteczne – dodaje dr Łanda.

Wyniki

Zgodnie z aktualnym, wrześniowym, raportem, średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 1,3 mies. i pogorszył się o 0,2 miesiąca w stosunku do poprzedniego badanego okresu. Analizę przedstawia 5 dziedzin medycyny zajmujących się walką z nowotworami, takich jak: onkologia, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna,  hematologia i hematoonkologia oraz radioterapia onkologiczna.

Obecnie na konsultację specjalistyczną w badanych dziedzinach onkologicznych czekamy średnio 1,7 mies. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog, do którego aby uzyskać poradę należy poczekać średnio aż 5,1 mies. Najkrócej czekamy na wizytę do onkologów (ok. 2 tygodnie).

Aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,3 mies. Rezonans magnetyczny mózgu jest badaniem z najdłuższym czasem oczekiwania, i wynosi ok. 5 mies. Również inne badania cechujące się ponad 1,5 mies. czasem oczekiwania świadczą negatywnie o dostępności do diagnostyki.

Etapowość leczenia odgrywa istotną role w onkologii, gdzie każdy dzień zwłoki jest wyjątkowo niekorzystny dla chorego z racji szybko postępującej, wyniszczającej choroby. Przykładem jest rak płuca, na którego co roku pojawia się 21-23 tys. nowych zachorowań. W perspektywie najbliższych 5 lat daje to zatem  ok. 120-130 tys. osób (populacja wielkości Opola).

Analiza etapowości leczenia uwzględniająca bariery, na które może napotkać na każdym jej etapie „typowy” pacjent z rakiem płuca, wskazuje iż na rozpoczęcie leczenia raka płuca w Polsce, można czekać nawet. 7,3 mies. Jest to okres przekraczający trzykrotnie zalecenia, zgodne z brytyjskimi standardami. Wizualizację drogi pacjenta w czterech jednostkach chorobowych, od konsultacji lekarskiej do momentu rozpoczęcia leczenia waz z uwzględnieniem poszczególnych etapów diagnostycznych, a także pełny raport dotyczący tego jak kształtują się aktualne czasy oczekiwania w onkologii, dostępny jest na stronie http://www.korektorzdrowia.pl/onkobarometr/

Aktualne czasy oczekiwania w onkologii. OnkoBarometr WHC

Aktualne czasy oczekiwania w onkologii. OnkoBarometr WHC

« wszystkie aktualności

Facebook