Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce

Raporty

Archiwum raportów

  1. Raport 19/15/02/2019

    Polacy skazani na kolejki. Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza?

    Aby dostać się do specjalisty Polacy muszą poczekać w kolejce średnio ok. 4 miesięcy, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane 3,8 miesiąca. To 2 tygodnie, czyli ok. pół miesiąca więcej, niż w ubiegłym roku. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku dostępu do endokrynologa, gdzie czas oczekiwania to nawet 24 miesiące – wynika z przygotowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA.

  2. Raport 18/27/06/2018

    Polacy skazani na kolejki. Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza?

     

    Aby dostać się do specjalisty Polacy muszą poczekać w kolejce średnio ok. 3,4 miesiąca, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane 3,7 miesiąca. To 2 tygodnie, czyli ok. pół miesiąca więcej, niż w ubiegłym roku. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku dostępu do endokrynologa, gdzie czas oczekiwania to nawet 23 miesiące – wynika z przygotowanego przez Fundację Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz firmę MAHTA.

  3. Raport 17/2/08/2017

    PACJENCI W KLESZCZACH KOLEJEK

     

    W okresie wakacyjnym wzrasta ryzyko ukąszenia przez kleszcza i zachorowania na boreliozę, która nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zgodnie z danymi najnowszego Barometru WHC (stan na czerwiec/lipiec 2017 r.) pacjenci zagrożeni zakażeniem napotykają na poważne kolejki do specjalistów chorób zakaźnych – w skrajnych wypadkach sięgających niemal roku.

     

    Proces diagnostyki w kierunku boreliozy najczęściej rozpoczyna się u lekarza rodzinnego, skąd pacjent odsyłany jest zwykle do lekarza chorób zakaźnych, który może zlecić bezpłatne testy potwierdzające zachorowanie na boreliozę. Lekarz POZ nie ma możliwości zlecenia badań, może jedynie zalecić terapię antybiotykiem. Zgodnie z aktualnymi danymi WHC, średni czas oczekiwania do specjalisty chorób zakaźnych wynosi w Polsce 4,6 mies., jednak w niektórych województwach czas jest znacznie dłuższy (zachodniopomorskie – 11,4 mies., opolskie – 9 mies., lubuskie – 7,2 mies.). Może wynikać to z małej liczby specjalistów chorób zakaźnych (zgodnie z danymi Naczelnej Izby Lekarskiej 1112) oraz poradni leczenia chorób zakaźnych.

     

    Teoretycznie testy potwierdzające boreliozę mogą zostać zlecone przez lekarzy innych specjalności, lecz ścieżka diagnostyki z pominięciem poradni chorób zakaźnych jest trudna. Z powodu długich kolejek do specjalistów, pacjenci najczęściej decydują się pokryć koszty diagnostyki na własna rękę. Częstą praktyką jest sugerowanie pacjentowi wykonanie testów prywatnie, co znacznie przyspiesza proces diagnostyczny. Lekarze specjaliści potwierdzają, że do nich pacjenci najczęściej trafiają już z kompletem badań. Średnia cena za wykonanie testu ELISA na obydwie klasy IgM oraz IgG to 80 zł, cena testu Western-Blot to 200 zł.

     

    Kolejki do lekarzy specjalistów występują również w innych dziedzinach medycyny. Zgodnie z danymi Barometru WHC na najdłuższe kolejki natrafiają pacjenci oczekujący do: ortodonty (10,9 mies.); endokrynologa (10,3 mies.); angiologa (7,7 mies.); neurochirurga (5,9 mies.); hepatologa (5,6 mies.); chirurga plastycznego (5,4 mies.); kardiologa dziecięcego (5,1 mies.); immunologa (4,8 mies.); specjalisty chorób zakaźnych (4,6 mies.); urologa (4,5 mies.); chirurga naczyniowego (4,2 mies.); nefrologa (3,9 mies.); kardiologa (3,2 mies.); neurologa dziecięcego (3,1 mies.) i diabetologa (3 mies.).

     

    Po raz kolejny zaobserwowany został wzrost czasu oczekiwania na świadczenia diagnostyczne – mówi Tomasz Pęcherz, Prezes Fundacji WHC. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ szybkie postawienie diagnozy zwiększa szansę skutecznego leczenia – dodaje Pęcherz.

     

    Najdłuższe kolejki odnotowano do badań takich jak: artroskopia stawu biodrowego (14,2 mies.), rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa (9,6 mies.), badanie elektrofizjologiczne serca (8,8 mies.) badanie bezdechu śródsennego (7,3 mies.)

     

    Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r., jednak po raz pierwszy średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne przekroczył trzy miesiące i wynosi obecnie 3,1 mies.

     

    Dostęp do niektórych świadczeń uległ jednak poprawie. Średni czas oczekiwania w dziedzinie ortopedii w stosunku do czerwca zeszłego roku skrócił się z 16,7 mies. do 9,5 mies. Być może jest to wynik zwiększenia nakładów na ortopedię, obiecywany przez Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku.

     

    Pełen raport wraz ze szczegółową analizą zebranych danych dostępny jest pod adresem:

    www.korektorzdrowia.pl/barometr

     

    Biuro prasowe Fundacji WHC

    sekretariat@korektorzdrowia.pl

    504 741 313

  4. Raport 16/1/04/2017

    „GWARANTOWANE” KOLEJKI DO ŚWIADCZEŃ

     

     

    Zgodnie z Barometrem Fundacji WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wynosi 3 miesiące (stan na luty/marzec 2017 r.). Nadal nie ma dziedziny medycyny w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki, a państwo nie wywiązuje się z obowiązku jakim jest zapewnienie obywatelom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. W najnowszym raporcie WHC przedstawia również dostępność do świadczeń zdrowotnych dla dzieci.

    Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się od początku rozpoczęcia monitoringu kolejek przez WHC w 2012 r. Polscy pacjenci napotykają na wielomiesięczne kolejki zarówno podczas wizyty do specjalisty, wykonania podstawowego badania diagnostycznego, czy zabiegu.

     

    Dziedziny medycyny, w których średni czas oczekiwania jest najdłuższy to: ortopedia (11,2 mies.), geriatria (7,1 mies.), angiologia (7 mies.), reumatologia (7 mies.) i stomatologia (7 mies.).  Zgodnie z danymi WHC poważnym problemem ochrony zdrowia w Polsce jest dostęp do lekarzy specjalistów. Specjaliści na wizytę, u których odnotowano największe kolejki to: ortopeda (9,5 mies.), endokrynolog (9,4 mies.), angiolog (9 mies.), lekarz chorób zakaźnych (6,9 mies.) i hepatolog (5,7 mies.). Najdłuższe kolejki pozostają jednak w dalszym ciągu zarezerwowane dla protezoplastyki stawu kolanowego (42,9 mies.) i operacji usunięcia zaćmy (22,4 mies.).

     

  5. Raport 15/3/12/2016

    NIEZDROWE KOLEJKI W „SŁUŻBIE ZDROWIA”

     

    Zgodnie z Barometrem Fundacji WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne od wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie. Aktualnie czas oczekiwania wynosi 2,9 mies. Pomimo licznych obietnic ze strony decydentów, kolejki nie uległy skróceniu, a negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się.

     

    Świadczenia na które Polacy oczekują najdłużej to endoprotezoplastyka stawu biodrowego (ok 3,5 roku) oraz operacja usunięcia zaćmy (ok 2 lat). W chwili obecnej ponad 0,5 mln pacjentów oczekuje w Polsce na operację usunięcia zaćmy.  Jak pokazuje najnowszy Barometr WHC (stan na październik/listopad 2016 r.), czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi średnio 23,5 miesiąca. Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem tego zabiegu znacznie pogarsza jakość życia pacjenta, może prowadzić również do nieodwracalnych skutków w postaci trwałej utraty wzroku.

  6. Raport 1/1/11/2016 Raport na temat dostępności do leczenia łuszczycy w Polsce

    Szacuje się, że około 800 tysięcy pacjentów w Polsce cierpi na łuszczycę – przewlekłą, nawracającą, zapalną chorobę skóry, która zwiększa ryzyko takich schorzeń jak nadciśnienie, zawał, otyłość i cukrzycę. Niestety pomimo istnienia skutecznych leków, pacjenci chorzy na łuszczycę napotykają na bariery dostępu do leczenia. Podczas konferencji 22 listopada w Warszawie, Fundacja WHC przedstawi wyniki najnowszego raportu na temat dostępności do leczenia łuszczycy w Polsce.

     

  7. Raport 14/2/08/2016

    4 LATA W KOLEJCE DO SPECJALISTY?

     

    Najnowsze wyniki Barometru Fundacji Watch Health Care potwierdzają, że dostęp do świadczeń zdrowotnych w Polsce jest od wielu lat ograniczony . Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi 2,5 miesiąca, jednak  w przypadku niektórych specjalności kolejki są znacznie dłuższe. Z powodu skrajnie długiego czasu oczekiwania, umówienie się na wizytę u endokrynologa w niektórych miastach graniczy z cudem (Wrocław – 48 mies.; Warszawa – 14 mies.; Kraków – 9,2 mies.; Katowice – 8 mies.).

  8. Raport 13/1/04/2016

    KULEJĄCA ORTOPEDIA, POD LUPĄ WHC

    Na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego, polscy pacjenci oczekują średnio: 3,7 roku w przypadku stabilnym oraz ponad 1,5 roku w przypadku pilnym. Negatywny trend w dostępie do świadczeń utrzymuje się od lat, a wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia „pakiet kolejkowy” nie przyniósł efektu w postaci skrócenia kolejek.

     

  9. Raport 12/3/12/2015

    ROCZNY BILANS KOLEJEK W OCHRONIE ZDROWIA

    Choroba systemu ochrony zdrowia postępuje, bez względu na kolejne ekipy rządzące. Dowodem jest utrzymujący się negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych, stale monitorowany przez Fundację WHC od pięciu lat. Rok 2015 to rok, w którym od stycznia przeciętny czas oczekiwania nie spadł poniżej 11 tygodni.
    Zgodnie z najnowszym, grudniowym BAROMETREM WHC średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

  10. Raport 1/1/11/2015 UroBarometr

    Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się nadal. Zgodnie z badaniami Fundacji Watch Health Care (WHC), która od pięciu lat monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W najnowszym UroBarometrze WHC, przeanalizowano dostępność do świadczeń w dziedzinie urologii i urologii dziecięcej.
    UroBarometr WHC przedstawia średnie czasy oczekiwania dla świadczeń urologicznych zebrane w przeciągu ostatnich 3 miesięcy – od czerwca do końca września 2015 roku.
    Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie, aby uzyskać podstawowe gwarantowane świadczenie zdrowotne w dziedzinie urologii polscy pacjenci czekają średnio 5 tygodni. Należy podkreślić, że ograniczenia pojawiają się już na etapie pierwszej wizyty u lekarza specjalisty: 2,9 mies. oczekiwania w kolejce do urologa, czy 3,8 mies. do urologa dziecięcego.

  11. Raport 11/2/08/2015

    CHOROBA SYSTEMU POSTĘPUJE – WYNIKI NAJNOWSZEGO BAROMETRU WHC

    Kolejki w ochronie zdrowia nie uległy skróceniu, a negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się. Zgodnie z badaniami Fundacji Watch Health Care, która od 5 lat monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych.

    Zdaniem Krzysztofa Łandy, Prezesa Fundacji WHC – choroba systemu ochrony zdrowia postępuje od lat, a pakiet kolejkowy to fikcja. W stosunku do zeszłego roku czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce, wydłużył się o tydzień. Zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, aby uzyskać podstawowe, gwarantowane świadczenia zdrowotne, Polacy czekają obecnie średnio 2,9 miesiąca.

    Rekordowym przypadkiem kolejki, jest wyznaczenie terminu na wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego (przypadek stabilny) w jednej z gliwickich placówek na 2025 r. (126 miesięcy).

     

     

  12. Raport Dodatek onkologiczny do Barometru WHC 10/1/2015

    Niniejszy dokument jest dodatkiem do Barometru WHC nr 10/1/2015, który Fundacja Watch Health Care udostępniła Państwu w dniu 7.04.2015 r.
    W niniejszym dodatku do Barometru przedstawiono ocenę etapowości leczenia onkologicznego na przykładzie 2 jednostek chorobowych: diagnostyki i leczenia raka płuc oraz raka piersi. Dokument przedstawia analizę danych zebranych w pierwszych dniach kwietnia 2015 r. Przygotowanie dodatku było podyktowane chęcią oceny funkcjonowania pakietu onkologicznego wdrożonego 1.01.2015 w zakresie wypełnienia sztandarowego hasła MZ jakim jest „nie więcej niż 9 tygodni od podejrzenia do rozpoczęcia leczenia choroby nowotworowej”.
    Jak pokazuje analiza etapowości leczenia w dwóch często występujących nowotworach, Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz osiągnął zapowiadany efekt skrócenia kolejek od momentu podejrzenia choroby nowotworowej do czasu wdrożenia leczenia poniżej 9 tygodni. Miejmy nadzieję, że osiągnięty efekt będzie trwały oraz że wkrótce norma ta stanie się powszechna i obejmie również pacjentów bez karty DiLO. Fundacja Watch Health Care w dalszym ciągu będzie monitorować sytuację i sprawdzać czy politycy dotrzymują składanych społeczeństwu obietnic.

  13. Raport 10_1_2015

    Minęły 3 miesiące od wprowadzenia w życie pakietu onkologicznego. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia dostępność do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów onkologicznych miała ulec znaczącej poprawie. Czujnym okiem Fundacji WHC zbadaliśmy sytuację.  Niestety, zgodnie
    z najnowszym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wynosi blisko 3 miesiące i nie uległ zmianie.

    Zgodnie z najnowszymi danymi zebranymi w marcu 2015 na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne pacjenci oczekują średnio 2,9 miesiąca. W stosunku do poprzednio badanego okresu (październik/listopad 2014 r.) sytuacja nie uległa zmianie.

    Tak długi czas oczekiwania na realizację wielu świadczeń zdrowotnych, może istotnie zmniejszyć szanse pacjentów na wyleczenie, poprawę jakości życia lub przeżycie.

    Zgodnie z obserwacjami Fundacji, największym problemem systemu opieki zdrowotnej w Polsce, jest ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów oraz bardzo długi czas oczekiwania od momentu pierwszej wizyty u lekarza, do zastosowania leczenia.

  14. Raport 9_3_2014

    Średni czas oczekiwania na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne wynosi w Polsce ok. 2,9 mies. (stan na X/XI 2014 r.). W porównaniu do poprzednio analizowanego okresu (przełomu czerwca i lipca 2014 r.) czas ten wydłużył się o 0,2 mies. Negatywna zmiana czasu oczekiwania potwierdza, że nadal nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu do usług medycznych, co odzwierciedlają na przestrzeni minionych lat wyniki badań. Obecnym niechlubnym rekordzistą jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego, na którą pacjenci poczekają średnio 44,9 mies.

    Porównując uzyskany rezultat do tego samego okresu zeszłego roku (X/XI 2013 r.) czas oczekiwania powiększył się o 0,2 mies.

  15. Raport 8_2_2014

    Średni czas oczekiwania na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne wynosi w Polsce ok. 2,7 mies. (stan na VI/VII 2014 r.). W porównaniu do poprzednio analizowanego okresu (przełomu lutego i marca 2014 r.) czas ten wydłużył się o 0,2 mies. Negatywna zmiana czasu oczekiwania potwierdza, że nadal nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu do usług medycznych, co odzwierciedlają na przestrzeni minionych lat wyniki badań.

    Porównując uzyskany rezultat do tego samego okresu zeszłego roku (VI/VII 2013 r.) czas oczekiwania skrócił się zaledwie o 0,3 mies.

  16. Raport 7_1_2014

    Jak wynika z badań Fundacji Polacy czekają ok. 2,5 mies. na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne. W odniesieniu do wartości uzyskanej w poprzedniej edycji Barometru dostrzec można skrócenie kolejek o 0,2 mies., natomiast porównując obecny czas oczekiwania z tym uzyskanym dokładnie rok wcześniej nie zaobserwowano poprawy.

    Wśród przeanalizowanych dziedzin medycyny najdłuższa kolejka dotyczy niezmiennie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, gdzie czas oczekiwana wynosi 9,6 mies.; stomatologii gdzie aktualnie czeka się przeciętnie 8,6 mies. oraz w angiologii, gdzie kolejka wynosi 5,9 mies.

    W ramach prac Fundacji przeprowadzona została analiza ”drogi” pacjenta wraz z uwzględnieniem ograniczeń na które może napotkać na każdym etapie: konsultacji, diagnostyki oraz podjęcia leczenia.

  17. Raport 6_3_2013

    Średni czas oczekiwania na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne wynosi w Polsce ok. 2,7 mies. (stan na październik/listopad 2013). W porównaniu do poprzednio analizowanego okresu (czerwca i lipca 2013 r.) czas ten skrócił się o 0,3 mies. Zaobserwowana zmiana nie daje jednak powodów do zadowolenia, gdyż pomimo poprawy nadal nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu.

    Po raz pierwszy  osobno zanalizowano dostęp do leczenia dla dzieci. Okazuje się, że pomimo prawa dzieci do szczególnego traktowania, dzieci wcale nie są lepiej traktowani niż dorośli przez system ochrony zdrowia. W wielu przypadkach, czekają dłużej na leczenie niż ich rodzice.

  18. Raport 5_2_2013

    Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ istotnie się wydłużył. Na przełomie czerwca i lipca 2013 r. wyniósł średnio 3 mies. podczas, gdy na początku roku 2013 (przełom lutego i marca) wynosił 2,5 mies.

    Największym ograniczeniem dostępu do świadczeń „gwarantowanych” dla pacjentów w Polsce w dalszym ciągu są kolejki na wizytę do lekarza specjalisty. Obok utrzymujących się długich kolejek do lekarzy specjalistów, istotnym ograniczeniem są utrzymujące się kolejki na realizację niektórych świadczeń diagnostycznych oraz zabiegów.

  19. Raport 4_1_2013

    Polacy czekają średnio 2,5 miesiąca na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne (stan na luty/marzec 2013).

    To nieco mniej, w porównaniu do końca ubiegłego roku, gdy polscy pacjenci czekali w kolejkach średnio 2,7 miesiąca. Zaobserwowana zmiana nie daje jednak powodów do zadowolenia. Skrócenie czasu oczekiwania na początku roku z reguły wynika z nowych kontraktów i zazwyczaj oznacza krótkotrwałą poprawę.

  20. Raport 3_3_2012

    Po raz pierwszy pokazujemy wykresy zmian w całym roku w nałożeniu na nazwiska decydentów odpowiedzialnych za dysponowanie środkami publicznymi, a więc osób, które były odpowiedzialne za zarządzanie koszykiem świadczeń gwarantowanych w danym okresie.

    Aktualnie średni czas oczekiwania w Polsce na podstawowe gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosi ok. 2,7 mies., a więc dostęp uległ istotnemu pogorszeniu

  21. Raport 2_2_2012

    Czas oczekiwania na realizację świadczeń  zdrowotnych w Polsce na przełomie czerwca i lipca skrócił się o 0,2 miesiąca w porównaniu do sytuacji z przełomu lutego i marca i wyniósł 2,2 miesiąca.

    Największym problemem na który napotykają pacjenci są nadal utrzymujące się długie kolejki do lekarzy specjalistów.

  22. Raport 1_1_2012

    W ogólnym zestawieniu dziedzin medycyny czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce w lutym i marcu 2012 roku wydłużył się o 0,2 miesiąca w porównaniu do sytuacji z grudnia 2011 i stycznia 2012 roku i wynosi 2,7 miesiąca.

    W ciągu zaledwie dwóch miesięcy nastąpiło wydłużenie czasu oczekiwania na realizację świadczeń wśród połowy z analizowanych specjalności .

Facebook