Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

Monitorowanie kolejek w ochronie zdrowia przez NFZ. Czyli jak nie należy tego robić.

„Narodowy Fundusz Zdrowia deklaruje, że monitoruje kolejki do świadczeń zdrowotnych. Pytanie, jaka jest jakość tego monitorowania, czyli czy można wierzyć w wyniki publikowane przez NFZ w ramach tzw. Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne (www.kolejki.nfz.gov.pl). To internetowe narzędzie miało być „łatwym w użyciu i wiarygodnym źródłem informacji dla pacjentów, którzy poszukują placówek o najkrótszych kolejkach do świadczeń”. Czy udało się osiągnąć założony cel?”

Oczywiście że nie! Niespójność, błędy, brak logiki, domysły, znikający pacjenci, luki w raportowanych danych. Mamy wymieniać dalej ?

„Do informacji prezentowanych przez NFZ należy podchodzić ostrożnie z uwagi na wysokie ryzyko błędów i liczne nieścisłości. Analiza danych historycznych pomaga wychwycić te błędy, ale wymaga wiele wysiłku. Analizując dane na podstawie jednego punktu czasowego, jesteśmy zmuszeni ślepo zaufać przedstawionym informacjom (co szczerze odradzamy). Nie należy liczyć na poprawę sprawozdawczości w zakresie kolejek po stronie NFZ, ponieważ gdyby intencją regulatora było pokazanie realnego stanu kolejek, system zostałby od razu dobrze zaprojektowany.”

O tym jak wygląda monitorowanie kolejek w ochronie zdrowia przez NFZ w kontekście rzetelności i wiarygodności, dowiedzą się państwo w artykule zamieszczonym w najnowszym Menedżerze Zdrowia, gotowym do pobrania pod poniższym linkiem.

monitorowanie kolejek w służbie zdrowia przez nfz

„Polecam! Warto wiedzieć ile warte są informacje o kolejkach zbierane przez NFZ i innych organizacji, które stosują podobną do NFZ metodykę (czyli czekają na dane przekazywane aktywnie przez świadczeniodawców).”

 Pozdrawiam, Krzysztof Łanda

« wszystkie aktualności

Facebook