Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

Opieka onkologiczna w Polsce – propozycje zmian (18.03.2014 r.)

Propozycja zmian w systemie opieki onkologicznej w Polsce wersja 1a1 (KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać prezentację)

W ostatnich 3 miesiącach 4 organizacje przygotowały kompleksową propozycję zmian w systemie opieki onkologicznej w Polsce: Fundacja Watch Health Care (WHC), Central & Eastern Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC), Panel Ochrony Zdrowia (POZ) oraz Polska Unia Onkologii (PUO). Propozycja została przygotowana w formie prezentacji Power Point, do której głos i obraz filmowy prelegentów zostanie w niedługim czasie udostępniony w PATtub’ie WHC.

Merytoryczne zagadnienia zostały przedstawione z perspektywy pacjenta, chorego onkologicznie. Chorym z nowotworem, podobnie jak cierpiącym na choroby nienowotworowe, najbardziej zależy na DOSTĘPNOŚCI i JAKOŚCI świadczeń zdrowotnych. Kompleksowość jest pojęciem, które dotyczy obydwu wymienionych, zarówno dostępności, jak też jakości i spaja w przedstawionej prezentacji obydwa obszary. Najważniejsze zmiany systemowe zostały zawarte na slajdach nr: 19-39 i obejmują podejścia „ewolucyjne” oraz tzw. podejście „rewolucyjne”, które zakłada bardzo szybkie wprowadzenie zmian. Generalnie sugerujemy przejście na rozliczenia świadczeniodawców onkologicznych z płatnikiem za tzw. raporty onkologiczne (RO). Każdy świadczeniodawca mógłby być rozliczany za RO, jeśli to on zatrudniałby tzw. lekarzy prowadzących – przy czym nie wszystkie świadczenia musiałby wykonywać samodzielnie. Raporty onkologiczne wymusiłyby kompleksowość leczenia i prowadzenie chorego w systemie. Informacje RO zbierane byłyby na zasadach rejestru zgodnego z GRP. Z czasem pozwoliłyby na faktyczne finansowanie świadczeniodawców zgodnie ze zweryfikowanym w Polsce DRG/JGP.

Inną ważną zmianą jest wskazanie świadczeń pierwszej potrzeby, które nazwaliśmy świadczeniami I i II poziomu referencyjnego. Do tych świadczeń o najlepszym stosunku kosztu do uzyskiwanego efektu nie może być kolejek, powinny być bardzo dobrze wycenione i kontraktowane bez limitu, a z czasem wykonywane bez żadnych kontraktów (podlegałyby niemniej kontroli jakości). Takie piorytetowe świadczenia z całą pewnością powinny być finansowane w pierwszej kolejności przez płatnika.

Do realizacji powyższych trzeba wprowadzić wiele narzędzi qualityki i stworzyć dobrze funkcjonujący system zapewniania jakości. Warto przy tym pamiętać, że system zapewniania jakości kosztuje, ale brak takiego systemu kosztuje znacznie więcej.

Dzięki proponowanym zamianom można spowodować by opieka onkologiczna w Polsce była przyjazna dla pacjenta, przy zachowaniu stabilności systemu. Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązania będą stanowić konstruktywny wkład w szeroką dyskusję systemową, która się toczy.

 

W imieniu zespołu projektowego i partnerskich organizacji,

Lek. med. Krzysztof Łanda

Prezes Watch Health Care 

« wszystkie aktualności

Facebook