Poinformuj ile masz czekać lub czekałeś w kolejce
« wszystkie aktualności

W KOLEJCE DO UROLOGA – NAJNOWSZA KONTROLA WHC

Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się nadal. Zgodnie z badaniami Fundacji Watch Health Care (WHC), która od pięciu lat monitoruje kolejki w ochronie zdrowia, Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W najnowszym UroBarometrze WHC, przeanalizowano dostępność do świadczeń w dziedzinie urologii i urologii dziecięcej.

UroBarometr WHC przedstawia średnie czasy oczekiwania dla świadczeń urologicznych zebrane w przeciągu ostatnich 3 miesięcy – od czerwca do końca września 2015 roku.
Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie, aby uzyskać podstawowe gwarantowane świadczenie zdrowotne w dziedzinie urologii polscy pacjenci czekają średnio 5 tygodni. Należy podkreślić, że ograniczenia pojawiają się już na etapie pierwszej wizyty u lekarza specjalisty: 2,9 mies. oczekiwania w kolejce do urologa, czy 3,8 mies. do urologa dziecięcego.
Badania urologiczne nierzadko wiążą się z dużym stresem dla pacjenta. Obawa i wstyd przed badaniem często są powodem późnego zgłoszenia się do lekarza, co w konsekwencji może prowadzić do rozpoznania choroby w późnym stadium zaawansowania. Analogicznie do wielu innych dziedzin medycyny, w urologii również obserwuje się zjawisko etapowości leczenia. Z powodu sekwencyjności diagnostyki i leczenia, chory napotyka kolejki do świadczeń, praktycznie na każdym etapie swojego leczenia.
Jednym z przykładów uciążliwej etapowości leczenia jest ścieżka pacjenta, cierpiącego na nietrzymanie moczu w wyniku nadreaktywności pęcherza moczowego (OAB). Przeciętny pacjent z nietrzymaniem moczu w wyniku pęcherza nadreaktywnego OAB może czekać na rozpoczęcie leczenia farmakoterapią doustną średnio aż 6,7 miesiąca. Podobnie osoba wymagająca usunięcia kamieni pęcherza moczowego – w przypadku, gdy jest to przypadek stabilny, a zabieg wykonywany jest endoskopowo, może czekać w kolejce 6,4 mies. Z kolei etapowość chorego w przypadku raka stercza, nie posiadającego karty DiLO, zakończona radioterapią wynosi średnio 10,1 miesiąca.

Raport dotyczący świadczeń urologicznych dostępny w poniższym linku: UroBarometr 1/1/11/2015

« wszystkie aktualności

Facebook